Taastuvenergia sagedusreservide tasuvus

Akude tasuvusaeg

Sagedusreservide turul kasutatava aku tasuvusaeg sõltub peamiselt tuleviku elektrihindadest ja on seetõttu võrdlemisi spekulatiivne. Samas on viimaste aastate elektrihindade suur kõikumine saanud tavapäraseks, seda siis peamiselt üldise tarbimise jätkuva suurenemise tõttu (soojuspumbad, elektriautod jne) ja elektritootmise ümberehitamisega taastuvenergia tehnoloogiatele.  

Keskmine hinnavolatiilsus 2022. aastal jooksul oli ühes päevas juba 0,24 EUR/kWh. Võrreldes päevasisest minimaalset börsihinda ja maksimaalset bilansienergia hinda, saame aga keskmiseks hinnavolatiilsuseks isegi 0,39 EUR/kWh päevas. Selline suur igapäevane hinna kõikumine võimaldab targa juhtimise korral teenida tagasi aku soetamiseks tehtud kulud juba võrdlemisi lühikese ajaperioodiga.

Akuga sagedusturul osalemise tasuvusperioodiks hindame vahemikku 6-8 aastat. Selle tulemuse aluseks on 2022 aasta elektribörsi ja bilansienergia hindade alusel tehtud simulatsioon, kus akut kasutatakse 1 tsükkel päevas. Aku eluiga on aga tunduvalt pikem, enamus tootjaid garanteerivad, et 6000 tsükli jooksul on aku mahtuvus endiselt veel vähemalt 70- 80% algsest.

Elektrihinna volatiilsus aastal 2022 

Päevasisene minimaalse börsihinna ja maksimaalse bilansienergia hinna vahe.